Candidates on the ballot for Primary Election

Tippecanoe County Courthouse (WLFI File Photo)
Tippecanoe County Courthouse (WLFI File Photo)

TIPPECANOE CO., Ind. (WLFI) – More than 100 candidates will appear on the ballot for this year’s primary election. Candidates had until noon Friday, Feb. 7 to file their paperwork.

Board of Elections Co-Director Jared Bond said many familiar names will appear on the ballot, including State Representatives Randy Truitt and Sheila Klinker.

Chuck Hockema has announced he will be running against Klinker for the second time.

Bond said it was a busy day trying to make sure everything was filed correctly, and on time.

“Usually, the very first day, which was back in January, is a very busy day, as is the last day,” said Bond. “I think people are kind of waiting to see who is going to run and see what their options are. I think also with the weather, some people may not have had a chance to get in.”

The primary election is set for Tuesday, May 6. The general election will take place on Nov. 4.

Here’s the complete list of candidates running on the primary ballot:

U.S. REPRESENTATIVE, DISTRICT 4
(R) Kevin J. Grant
(R) Todd Rokita
(D) Jeffrey Oliver Blaydes
(D) John Dale
(D) Roger D. Day
(D) John L. Futrell
(D) Howard Joseph Pollchik

STATE SENATE, DISTRICT 22
(R) Ron J. Alting

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 13
(R) Sharon Negele

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 25
(R) Donald J. Lehe
(R) Franklyn Voorhies
(D) Maurice D. Fuller

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 26
(R) Randy Truitt

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 27
(R) Chuck Hockema
(D) Sheila Klinker

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 41
(R) Tim Brown

JUDGE OF THE CIRCUIT COURT (23rd Circuit)
(R) Earl McCoy
(R) Les A. Meade

JUDGE OF THE SUPERIOR COURT #1
(R) Randy J. Williams

JUDGE OF THE SUPERIOR COURT #2
(R) Rebecca A. Trent
(D) Steven P. Meyer

JUDGE OF THE SUPERIOR COURT #4
(R) Gregory J. Donat
(R) Laura Zeman

JUDGE OF THE SUPERIOR COURT #5
(R) Daniel J. (Dan) Moore
(R) Sean M. Persin

PROSECUTING ATTORNEY (23rd Circuit)
(R) Patrick Harrington

CLERK OF THE CIRCUIT COURT
(R) Christa Coffey

COUNTY AUDITOR
(R) Robert A. Plantenga

COUNTY RECORDER
(R) Shannon Withers

COUNTY SHERIFF
(R) Dave Heath
(R) Barry Richard

COUNTY ASSESSOR
(R) Linda Phillips

COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 1
(R) Tracy Allen Brown

COUNTY COUNCIL, DISTRICT 1
(R) Dave Williams

COUNTY COUNCIL, DISTRICT 2
(R) Roland K. Winger

COUNTY COUNCIL, DISTRICT 3
(R) Jeffrey A. Kemper
(R) Kathy Vernon

COUNTY COUNCIL, DISTRICT 4
(R) Steven Knecht
(R) Sally Siegrist

FAIRFIELD TOWNSHIP TRUSTEE
(R) Julie Roush

FAIRFIELD TOWNSHIP BOARD
(R) Jon D. Held
(R) M. Allen Nugent
(R) John R. Parker
(R) Shane Weist

JACKSON TOWNSHIP TRUSTEE
(R) Sharon Corwin

JACKSON TOWNSHIP BOARD
(R) Roger D. Horn
(R) Charles E. Shelby
(R) Russ Stafford

LAURAMIE TOWNSHIP TRUSTEE
(R) M. Lynn Beck

LAURAMIE TOWNSHIP BOARD
(R) Hal Graham
(R) Thomas L. Osborn
(R) Harold “Junior” Tull
(D) Rodney G. Graves Sr.

PERRY TOWNSHIP TRUSTEE
(R) Frank Cederquist

PERRY TOWNSHIP BOARD
(R) Greg Brown
(R) Jeffrey G. Haan
(R) Phyllis McKinley

RANDOLPH TOWNSHIP TRUSTEE
(R) Marcella Maynard

RANDOLPH TOWNSHIP BOARD
(R) Carolyn L. Blue
(R) Bill Kitternman
(R) Daniel N. Korty

SHEFFIELD TOWNSHIP TRUSTEE
(R) Pamela J. Crum

SHEFFIELD TOWNSHIP BOARD
(R) Jerry Don Arvin
(R) Jane A. Coleman
(R) Perry Martin

SHELBY TOWNSHIP TRUSTEE
(R) James C. Lewis

UNION TOWNSHIP BOARD
(R) Jill A. Plantenga
(R) Jo Ritchie
(R) Paul A. Sietsma

WABASH TOWNSHIP TRUSTEE
(R) Julia “Julie” Byers

WABASH TOWNSHIP BOARD
(R) Chrisly Baugh
(R) Mike Francis
(R) Jim Schenke
(R) J. David Held

WASHINGTON TOWNSHIP TRUSTEE
(R) Barbara B. Knochel
(R) Jay L. Mitchell

WASHINGTON TOWNSHIP BOARD
(R) Tom Davidson
(R) Denise Guy
(R) Kevin Riggenbach

WAYNE TOWNSHIP TRUSTEE
(R) Norman Hayman

WAYNE TOWNSHIP BOARD
(R) Mark Christian
(R) Phil Katter

WEA TOWNSHIP TRUSTEE
(R) Matthew F. Koehler

WEA TOWNSHIP BOARD
(R) George A. Buck
(R) James A. Martin
(R) Andrea Moore
(R) Aaron R. Slagel
(R) Jerry L. Rooze

SHELBY TOWNSHIP BOARD
(R) Donald G. (Don) Nesbitt
(R) Steve Lange
(R) James A. Van Schepe

TIPPECANOE TOWNSHIP TRUSTEE
(R) Bill Jones
(R) Mark Nesbitt

TIPPECANOE TOWNSHIP BOARD
(R) Susan Furbush
(R) Terry Grogan
(R) Lynn E. Rihn

UNION TOWNSHIP TRUSTEE
(R) Bob McKee

blog comments powered by Disqus