IHSAA announces sectional football pairings

IHSAA Logo

The IHSAA revealed the opening round pairings for the 44th Indiana state football tournament on Sunday.

Below is a breakdown of area matchups:

Class 5A

Sectional 11

Game 1 – McCutcheon vs. Harrison, Oct. 28, 7 p.m.

Game 2 – Westfield vs. Lafayette Jeff, Oct. 28, 7 p.m.

Sectional Championship – Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2, Nov. 4, 7 p.m.

Class 3A

Sectional 25

Game 1 – Glenn vs. Griffith, Oct. 21, 7 p.m.

Game 2 – Rensselaer Central vs. Calumet New Tech, Oct. 21, 7 p.m.

Game 3 – Hammond vs. Hanover Central, Oct. 21, 7 p.m.

Game 4 – Wheeler vs. Mishawaka Marian, Oct. 21. 7 p.m.

Game 5 – Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2, Oct. 28, 7 p.m.

Game 6 – Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, Oct 28, 7 p.m.

Sectional Championship – Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, Nov. 4, 7 p.m.

Sectional 27

Game 1 – Fort Wayne Bishop Leurs vs. Northwestern, Oct. 21, 7 p.m.

Game 2 – Peru vs. Maconaquah, Oct. 21, 7 p.m.

Game 3 – Norwell vs. Belmont, Oct. 21, 7 p.m.

Game 4 – Yorktown vs. Fort Wayne Concordia Lutheran, Oct. 21, 7 p.m.

Game 5 – Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2, Oct. 28, 7 p.m.

Game 6 – Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, Oct 28, 7 p.m.

Sectional Championship – Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, Nov. 4, 7 p.m.

Sectional 28

Game 1 – Tipton vs. West Lafayette, Oct. 21, 7 p.m.

Game 2 – Western Boone vs. Benton Central, Oct. 21, 7 p.m.

Game 3 – North Montgomery vs. Crawfordsville, Oct. 21, 7 p.m.

Game 4 – Hamilton Heights vs. Twin Lakes, Oct. 21, 7 p.m.

Game 5 – Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2, Oct. 28, 7 p.m.

Game 6 – Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, Oct 28, 7 p.m.

Sectional Championship – Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, Nov. 4, 7 p.m.

Class 2A

Section 33

Game 1 – Boone Groove vs. Whiting, Oct. 21, 7 p.m.

Game 2 – Bowman Academy vs. North Newton, Oct. 21, 7 p.m.

Game 3 – Knox vs. Roosevelt, Oct. 21, 7 p.m.

Game 4 – Hammond Bishop Noll vs. River Forest, Oct. 21, 7 p.m.

Game 5 – Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2, Oct. 28, 7 p.m.

Game 6 – Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, Oct 28, 7 p.m.

Sectional Championship – Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, Nov. 4, 7 p.m.

Section 34

Game 1 – Lewis Cass vs. Winamac, Oct. 21, 7 p.m.

Game 2 – Oak Hill vs. Rochester, Oct. 21, 7 p.m.

Game 3 – Delphi vs. Manchester, Oct. 21, 7 p.m.

Game 4 – Wabash vs. Bremen, Oct. 21, 7 p.m.

Game 5 – Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2, Oct. 28, 7 p.m.

Game 6 – Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, Oct 28, 7 p.m.

Sectional Championship – Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, Nov. 4, 7 p.m.

Class A

Sectional 41

Game 1 – Tri-County vs. Pioneer, Oct. 21, 7 p.m.

Game 2 – North White vs. Lake Station Edison, Oct. 21, 7 p.m.

Game 3 – South Newton vs. North Judson, Oct. 21, 7 p.m.

Game 4 – South Central vs. West Central, Oct. 21, 7 p.m.

Game 5 – Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2, Oct. 28, 7 p.m.

Game 6 – Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, Oct 28, 7 p.m.

Sectional Championship – Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, Nov. 4, 7 p.m.

Sectional 42

Game 1 – Frontier vs. Central Catholic, Oct. 21, 7 p.m.

Game 2 – Seeger vs. Carroll, Oct. 21, 7 p.m.

Game 3 – Covington vs. Clinton Central, Oct. 21, 7 p.m.

Game 4 – Clinton Prairie vs. Attica, Oct. 21, 7 p.m.

Game 5 – Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2, Oct. 28, 7 p.m.

Game 6 – Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, Oct 28, 7 p.m.

Sectional Championship – Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, Nov. 4, 7 p.m.

Sectional 45

Game 1 – Covenant Christian vs. Turkey Run, Oct. 21, 7 p.m.

Game 2 – North Vermillion vs. Rockville, Oct. 21, 7 p.m.

Game 3 – Fountain Central vs. Riverton Parke, Oct. 21, 7 p.m.

Game 4 – South Putnam vs. Sheridan, Oct. 21, 7 p.m.

Game 5 – Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2, Oct. 28, 7 p.m.

Game 6 – Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, Oct 28, 7 p.m.

Sectional Championship – Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, Nov. 4, 7 p.m.